Vrchařská koruna

Východních Čech


Devátý držitel VKVČ 2020 - cyklistická kategorii - Stanislav Koubík

22.07.20 8:10:45
567x Zobrazeno

28.6.2020 se stal devátým držitelem VKVČ 2020 v cyklistické kategorii Stanislav Koubík z Pacova, který celou korunu objel ve třech dnech. První osm vrcholů, druhý deset a třetí dva -Větrný Mlýn Černilov a zakončil jí na společném vrcholu s VK Sudety Zvičina. K tomu mu gratuluji. Navázal tak na zisk VKVČ 2019. Rozhovor s ním si můžete přečíst viz odkaz níž Jeho zatím stručné hodnocení své jízdy za vrcholy Jak již víš z aplikace "strava", tak jsem po vzoru loňského roku vyjel na horském kole na náročný okruh se startem a cílem v Pacově. Letos jsem pro změnu zvolil opačný směr proti hodinovým ručičkám a vyrazil na cyklo-čundr se spacákem. Počasí letos velmi komplikovalo krásnou poznávací jízdu, ale akci nakonec hodnotím jako vydařenou ..

 1. otázka - Které tři vrcholy tě nejvíce zaujaly ?

Nejvíce se mi líbily: Hrad Potštejn, Na Chocholce (skalní útvar) a Rozhledna Velká Deštná.

 1. otázka - Měl jsi při dobývání vrcholů defekt , nebo jiný cyklistický problém ?

Během jízdy jsem žádný defekt naštěstí neměl. Před startem jsem narychlo řešil přetržený drát výpletu a vycentrování zadního kola u kamaráda v Tom Bike Servis v Pacově. Tímto mu dodatečně děkuji za rychlý servis.

Naopak mě velice potrápilo počasí, které se neustále kazilo. V Železných horách a po celý pátek střídavě vydatně pršelo. Za pátek jsem z důvodu deště čekal cca 5 hodin, než se trochu vyčasí. Největší průtrž mračen jsem schytal odpoledne v lese u Toulovcovy Maštale - Skalní město. Zrovna jsem zvolil terénní stezku a nebylo se kde schovat. Následně při projíždění rozvodněného brodu ještě končím po kolena ve vodě. V sobotu následuje celý den hic a dusno. Bouřka mě zastihla nahoře u rozhledny Sendraž. Půl hodiny čekám v lese celý promočený a závěr jízdy nuceně končím dole pod rozhlednou v čekárně v obci Sendraž za stálého deště. V neděli odpoledne při cestě domů postupně nastupovaly bouřky a přívalové deště. Další cca 4 hodiny jsem se zdržel na zastávkách. Posledních 50 km dojíždím (z časových důvodů) za trvalého deště.

 1. otázka - Použil jsi při dobývání vrcholů vlak , nebo auto na přiblížení ? Nebo jsi vše ujel na kole ?

Vše jsem ujel na kole z Pacova jedním okruhem za 3 a ½ dne. Bylo to náročné na vzdálenosti, protože první vrchol jsem zdolal až na 95 km a z posledního domů to bylo přesně 150 km.

 1. otázka - Použil jsi při zdolávání vrcholů mtb, trek, gravel, nebo silniční kolo? Případně můžeš napsat i značku svého kola, kol.

Vše jsem objel na MTB - Lapierre.

 1. otázka - Dobýval jsi vrcholy sám, nebo s někým ?

Tentokrát jsem vrcholy dobýval sám. Po vzoru loňského roku jsem vyjel na horském kole na náročný okruh se startem a cílem v Pacově. Letos jsem pro změnu zvolil opačný směr proti hodinovým ručičkám a vyrazil na cyklo-čundr se spacákem. Počasí velmi komplikovalo časový plán jízdy, ale akci nakonec hodnotím jako vydařenou .

 1. otázka - Kolik km jsi najel v rámci VKVČ 2020 a jaký čas jsi strávil na kole, případně kolik jsi nastoupal výškových metrů k vrcholům ?

Dle záznamů z aplikace Strava, Mapy.cz a tachometru celkem najeto: 604,2 km, nastoupáno 10011 výškových metrů, čas na kole necelých 37 hodin

25.6. start Pacov v 17:30 (po práci) - směr Světlá nad Sázavou - cíl Podhradí - najeto 85,9 km / nastoupáno1284 m

26.6. Podhradí - směr Krkanka, Na Chocholce, Seč, Trhová Kamenice, Skuteč, Litomyšl, Semanín, Česká Třebová, Choceň, cíl Proruby - najeto 178,5 km / nastoupáno 2678 m

27.6. Proruby - směr Potštejn, Vamberk, Žamberk, vrchol Studený, Klášterec nad Orlicí, Polom, Velká Deštná, Ostružník, Skutina - cíl Sendraž - najeto 122,7 km / nastoupáno 3232 m

28.6. Sendraž - směr Nové Město nad Metují, Čemilov, Smiřice, Zvičina, Hořice, Přelouč, Ledeč nad Sázavou - cíl Pacov v noci za hustého deště - najeto 217,1 km / nastoupáno 2817 m

 1. otázka - Stáhnul sis mobilní aplikaci VK a použil jsi jí někdy ?

Aplikaci mám staženou. Používám ji pro informaci a kontrolu vrcholů. Pro plánování trasy a navigaci používám raději přehlednější Mapy.cz., kam si vždy ukládám všech 20 vybraných vrcholů.

 1. otázka - Který vrchol ti dal nejvíc zabrat, případně došlo i na tlačenku kola ? Nebo jsi se se všemi kopci popral a zdolal je ?

Nejdéle si budu asi pamatovat dlouhé stoupání na poslední vrchol Zvičina za tepla a dusna před bouřkou. Hůře sjízdná byla stezka k Doskočilově vyhlídce, kde bylo nutné za šera i chvíli tlačit kolo. Na prvním úseku po modré turistické od Divoké Orlice na hrad Potštejn to bez tlačení také nešlo. Ostatní vrcholy bylo možné vyjet na kole.

 1. otázka - Kolik tipuješ, že bude držitelů VKVČ ?

Letos potkávám více cyklistů - tak si tipnu 39.

 1. otázka - Budeš jezdit i další Koruny ?

Letos je to moje třetí zdolaná VK a zatím jsem je dal všechny na kole z Pacova bez přiblížení. Po loňském rekordu (12 VK) celkový počet z časových důvodů asi omezím, ale ještě nějaké pojedu. Určitě dám VK Vysočiny.

 1. Jak by jsi celkově zhodnotil vývoj VKVČ ? Případně, co by jsi vylepšil ?

"VKVČ" nemá chybu. Je to vlastně takový orientační závod (akce) ve velkém a dobrý způsob, jak motivovat lidi k pohybu v přírodě. Já raději preferuji, když je možné vyhlášené vrcholy poskládat do jednoho okruhu. Pro příští rok mám i návrh na jeden vrchol - krásné místo, kam jsem se dostal během tohoto výletu a který doporučuji navštívit: Toulovcovy Maštale - Skalní město.

 1. otázka - Zde můžeš napsat cokoliv, co by jsi chtěl, prozradit o sobě, o svých cyklo zážitcích, úspěších, plánech atd. Nebo cokoliv tě napadne.

Musím poděkoval pořadatelům za výběr vrcholů a za dobrou organizaci VKVČ.

Vojtěch Hájek