Vrchařská koruna

Východních Čech


První držitel VKVČ 2020 - turistická kategorie - Martin Matuška

13.05.20 21:35:45
626x Zobrazeno

Zdravím všechny, 11.5.2020 se stal prvním držitelem VKVČ 2020 v turistické kategorii Martin Matuška z Ohnišova, jako poslední zdolal společný vrchol s VK Sudety Zvičina, z kterého ho vyhnal déšť. Stal se, tak nejenom prvním držitelem VKVČ 2020, ale i prvním držitelem turistické koruny, kterému se podařilo zdolat všech 20 vrcholů. K tomu gratuluji. V zimní VKVČ pár držitelů už bylo, ale v letní VKVČ je to první vrchař.

Navázal tak na účasti v turistické zimní VKVČ 2018 - 2019, cyklistické VKVČ 2019 a turistické VKVČ 2019. A pak už přišli zisky zimní VKVČ 2019 - 2020 - cyklistická i turistická kategorie. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde :

 1. otázka - Zúčastnil jsi se zdolávání Korun poprvé a kde jsi se o nich dozvěděl ?

Poprvé jsem se o vrchařské koruně dozvěděl před 2 lety, kdy jsem uvažoval o aktivně strávené dovolené v Beskydech a na internetu vyhledával turisticky zajímavá místa.

 1. otázka - Stal jsi se prvním držitelem VKVČ v turistické kategorii, kterému se podařilo zdolat všech 20 vrcholů. Jaký je to pocit ?

V těchto jarních dnech jsem v letech minulých s železnou pravidelností vyhledával a účastnil se organizovaných turistických a cykloturistických akcí. Termínový kalendář jimi byl přehlcen a během každého víkendu jsem mohl volit z několika akcí. Bohužel, covid-19 měl za následek zhroucení světa tak, jak jsme jej znali a milovali. Obětí se staly i všechny kulturně-společenské akce. Proto jsem s vděčností využil příležitosti zúčastnit se VKVČ a vrhnul se do této výzvy plnou vervou. Jaký z toho mám pocit? Bolí mě chodidla a kolena 😃

 1. otázka - Který vrchol ti dal nejvíc zabrat ?

Vrcholy jsem dobýval ve dnech striktních pandemických opatření. Ve dnech, kdy již sice byl povolen prodej jídla přes výdejové okénko, o této možnosti však jakoby horské chaty ani nevěděly. Zásoby, které jsem si nesl po celou dobu pochodu na zádech a na 30. kilometru dojedl... zbylých 20 kilometrů jsem již byl na suchu.

 1. otázka - Použil jsi při dobývání vrcholů vlak , nebo auto na přiblížení ? Nebo jsi vše ušel z domu ?

Při dobývání vrcholů jsem se přibližoval autem, někdy v kombinaci s autobusem nebo vlakem. Zvládnout navštívit vrcholy bez přiblížení bych nezvládl.

 1. otázka - Dobýval jsi vrcholy sám, nebo s někým ?

Na dva vrcholy jsem se vypravil pospolu s mým tátou.

 1. otázka - Které tři vrcholy se ti nejvíce líbily ?

Nadchla mě vyhlídka na kopci Polom, na kterou Vás doprovodí kilometr dlouhé nově založené stromořadí. Taktéž mě velmi zaujal skalní útvar Velké Hradisko, který ční uprostřed vesnice Budislav. A mojí srdeční záležitostí je rozhledna Sendraž, která mě vítá každý den, když se navracím ke svému domovu.

 1. otázka - Stáhnul sis mobilní aplikaci VK a použil jsi jí někdy ?

Velmi mě těší, že aplikace vznikla a děkuji tvůrcům, že věnovali čas potřebný k jejímu vývoji. Aplikaci jsem si s nadšením stáhnul, pravda, četnost spuštění již nebyla závratná. Své výlety si plánuji dopředu prostřednictvím aplikace Mapy.cz v rozsahu komplexního naplánování celé trasy.

 1. otázka - Budeš turisticky zdolávat i další Koruny, případně VKVČ 2020 i na kole ?

Určitě mám v plánu zahájit zdolávání VKVČ i v kategorii cyklistické. Využiji k tomu nabyté vědomosti ze své předchozí turistické návštěvy, během které jsem měl příležitost se s jednotlivými vrcholy dobře seznámit a obhlédnout různé záludnosti na příjezdových trasách. Sice ještě nejsem rozhodnut, kolik vrcholů se pokusím dobýt, jsem si však jist, že všechny mé výpravy budou bez přibližovacích prostředků.

 1. otázka - Kolik tipuješ, že bude držitelů VKVČ v roce 2020 v jednotlivých kategoriích ?

V kategorii cyklistické, ať již s motorkem či bez, bude 21 dobyvatelů.

 1. Jak by jsi celkově zhodnotil vývoj VKVČ ? Případně, co by jsi vylepšil ?

Přál bych pořadatelům i nám účastníkům, aby se povědomí o vrchařských korunách hojně rozšířilo mezi cyklistickou i turistickou komunitu, aby potkání se na vrcholu s dalším vrchařem nebyl úkaz rovný zázraku.

Náměty na vylepšení průběžně sděluji Vojtovi 😃

 1. otázka - Zde můžeš napsat cokoliv o sobě, o svých turistických zážitcích , plánech atd. Nebo cokoliv tě napadne.

Přeji nám všem především zdraví. A když už budeme zdraví, ať jsme šťastní.

Vojtěch Hájek