Vrchařská koruna

Valašska


Vrchařská koruna Valašska přinesla další rekordní zápisy

04.01.21 14:16:44
734x Zobrazeno

Osmý ročník cykloturistického projektu ON Semiconductor Vrchařská koruna Valašska (VKV), který stejně jako veškeré celosvětové dění citelně ovlivnila pandemie koronaviru, je úspěšně u konce. Navzdory řady omezením, jež s sebou letošní rok nesl a stále nese, například počet účastníků hlavní kategorie, tedy tzv. držitelů, i osmým rokem v řadě narostl. Dosáhl hodnoty 679. Celkový počet zapojených účastníků ve všech kategoriích pak podruhé v historii přesáhl tisícovku. Činí 1112 sportovců.

Smyslem VKV je motivovat širokou veřejnost k pohybu. Pořadatelé každoročně vytipují 20 vrcholů na území Valašska a v těsném okolí, které poté cyklisté v období duben – listopad zdolávají. Je už pak na každém, kdy na kopce vyjede a jakou zvolí trasu. Podmínkou je na každém vrcholu si pořídit selfie, které dokumentuje jeho zdolání.

Osmý ročník VKV už od počátku ovlivňovala pandemie koronaviru. Kvůli ní musel být termín startu odsunut o téměř měsíc. „Řada omezení při pohybu přes česko-slovenské hranice nám znemožnila zařadit do výčtu vrcholů původně plánované cílové body ležící přímo na hranici či kousek za ní na slovenské straně. Operativně jsme je tedy museli těsně před startem ročníku nahradit jinými. V průběhu roku pak omezení přeshraničního pohybu zapříčinilo úbytek účastníků ze Slovenska, odkud tradičně přijížděla početná skupina cyklistů,“ vyjmenoval spoluorganizátor VKV Michal Horský. I přesto se v hlavní kategorii VKV podařilo navázat na rostoucí trend počtu účastníků z předchozí let. V letošním roce se jí zúčastnilo 679 cyklistů. Vůbec nejrychlejšími přitom byli Metoděj a Antonín Liebelovi z Valašského Meziříčí, kteří vrcholy pokořili nonstop jízdou za neuvěřitelných 22 hodin a 51 minut.

enter image description here

Pro srovnání dodáváme počty držitelů v letech předchozích: 2019 – 655, 2018 – 637, 2017 – 573, 2016 – 461, 2015 – 287, 2014 – 137, 2013 – 21.

Již tradiční součástí VKV byla dětská kategorie nesoucí název VKV junior – s Austinem na vrchol! Do ní se zapojilo 491 cyklistů ze 111 škol a 60 sportovních klubu, z nichž rekordních 360 držitelů splnilo podmínku pro zisk ocenění, tedy zdolat alespoň 5 libovolných kopců. Srovnání s předchozími roky vypadá následovně: 2019 – 585 účastníků/332 oceněných, 2018 – 406/302, 2017 – 420/196, 2016 – 259/123, 2015 – 190/94. „V této kategorii se pandemie koronaviru negativně odrazila na počtu účastníků. Kvůli uzavření škol scházely skupinové vyjížďky organizované v rámci výuky. Ty v minulých letech vygenerovaly spoustu dětských účastníků. Proto registrujeme oproti loňsku jistý pokles celkového počtu zapojených juniorů. Na druhou stranu ti, kteří letos VKV jezdili, byli výrazně disciplinovanější a nezůstávali pouze u pár zdolaných kopců. A tak celkově letos junioři zdolali v součtu o 890 vrcholů více než vloni, celkově to je 7555 vrcholů. A narostl i počet těch, kteří za pokoření nejméně pěti vrcholů obdrží ocenění, a to z 332 na 360,“ konstatoval hlavní organizátor a zakladatel VKV Adam Hloch.

A kterým juniorům se dařilo nejvíce? Mezi středoškoláky pokořil všechny vrcholy nejrychleji již zmíněný Metoděj Liebel z Valašského Meziříčí, který tak slaví prvenství ve dvou kategoriích. Mezi žáky základních škol byl nejrychlejší stejně jako vloni Ondřej Božák z Rožnova pod Radhoštěm. Pořadí škol již tradičně vévodilo Masarykovo gymnázium Vsetín se 755 zdolanými vrcholy a 58 zapojenými studenty, pořadí sportovních klubů znovu po roce ovládl Kolokroužek Zlín s 818 vrcholy a 29 členy.

enter image description here

Další vedlejší kategorií je VKV bez bariér. Tu i v roce 2020 tvořily tři skupiny. Největší tradici z nich má ta určená hendikepovaným cyklistům, která byla vypsána popáté v řadě. Registruje celkem 2 držitelky (2019 – 4, 2018 – 3, 2017 – 3, 2016 – 2), přičemž nejrychlejší byla Dana Pohořelská ze Vsetína.

enter image description here

Ve skupině přívěsných vozíků se k držitelům zapojilo 10 sportovců (2019 – 9, 2018 – 6, 2017 – 5) a jejím vítězem se stal Jiří Štábl z Valašského Meziříčí.

enter image description here

V poslední skupině elektrokol se držiteli stalo 18 sportovců (2019 – 14, 2018 – 5). Jako první v této kategorii kopce pokořil Josef Novák ze Slavičína.

enter image description here

„Po zohlednění faktu, že někteří se zapojili do více kategorií současně, vychází celkový počet účastníků osmého ročníku krásných na číslo 1112. Podruhé v historii se podařilo prolomit magickou tisícovku. Za maximem z loňska jsme zaostali o 81 účastníků. S ohledem na složitý letošní rok je ale aktuální počet pro nás hodnotnější než ten loňský,“ doplnil Michal Horský.

Osmý ročník ale nebyl jen o zdolávání vrcholů. Protkán byl řadou doprovodných aktivit. Tou hlavní je stále ještě probíhající benefice Véčkaři pro Amálku. Z dobrovolných příspěvků, které příznivci VKV zasílají na transparentní účet číslo 2401125786/2010, bude polovina věnována na pomoc vážně nemocné Amálce Wagnerové z Hošťálkové.

enter image description here

Účastníci VKV navíc během ročníku přispěli na nákup potravin lékařům v covidových stanicích vsetínské a valašskomeziříčské nemocnice a dvakrát absolvovali skupinové darování krve.

enter image description here

V rámci VKV proběhly i veřejné vyjížďky. Jedna, primárně určená dětem, vyvrcholila s opékáním špekáčků v partnerském podniku Kuž-bar PINO v Kateřinicích. Druhá, v doprovodu bývalé mistryně Evropy a vicemistryně světa v maratonu na horských kolech Terezy Vlk Huříkové, vedla po Cyklostezce Bečva ze Vsetína na Soláň. Zlatým hřebem třetí vyjížďky byl přejezd hřebene Javorníků v doprovodu špičkového ultracyklisty Svati Božáka. Té se také zúčastnila řada organizátorů sesterských Vrchařských korun z dalších regionů České republiky.

enter image description here

Zdolávání vrcholů ON Semiconductor VKV 2020 je u konce. O definitivní tečku za celým ročníkem se ale vždy stará galavečer spojený s oceňováním všech účastníků. Ten je plánován na sobotu 20. února 2021 ve velkém sále Domu kultury Vsetín s následnou after party v restauraci Náhon. Zda se ale uskuteční v již zaběhlém formátu, je značně nejisté. „Pandemie a s ní spojené restrikce sice aktuálně oslabují, ale mnozí odborníci varují před očekávaným příchodem její třetí vlny. Těžko tak lze předjímat, jaká bude situace za dva a půl měsíce. My proto současně připravujeme více formátů galavečera, které reflektují různé úrovně vládních restrikcí. Galavečer tedy 20. února 2021 určitě proběhne. O jeho konkrétní formě však budeme informovat později, a to na našem webu www.vkv-bike.cz a facebookovém profilu,“ uzavřel Adam Hloch.

Michal Horský